Çarşamba, 27 Mayıs 2020
|
18
İstanbul
|
chevron_left chevron_right
Seyahat

Abant Gölünde Nasıl ve Nerede Konaklanır?

Tatilinizi yeşil ile iç içe geçirme niyetinde iseniz Bolu'nun doğa ile yoğrulmuş gölü Abant, sizin için en iyi seçenek olabilir.

30 Toplam Gösterim
Abant Gölünde Nasıl ve Nerede Konaklanır?

Abant Gölü, ülkemizin Bolu şehrinde Abant dağları üzerinde oluşmuş krater ve birikinti gölüdür. Abant gölünün alanı 127 hektar iken, derinliği 18 metredir. Abant gölünün denizden yüksekliği ise 1328 metredir.

Abant Gölü 1988 yılında tabiat parkı adı altında devlet koruması altına alınmış doğal bir güzelliğimizdir. Çevresindeki doğal güzellikler saymakla bitmeyecek kadar fazladır. Çevresinde sarıçam, karaçam, kayın, meşe, kavak, dişbudak, söğüt, gürgen, ardıç, fındık, muşmula, alış, çobanpüskülü, böğürtlen, çilek, nane gibi birçok ağaç türü ve bitki bulunmaktadır. Abant gölü çevresindeki ormanlarda birçok yabani hayvan yaşamaktadır. Bu hayvanlar tilki, çakal, kurt, ayı, karaca, tavşan ve gelincik gibi hayvanlardır.

Ormanda çok çeşitli kuş türleri de yer alır. Bunlar şahin, doğan, kara akbaba, atmaca, baykuş, kaz, yaban ördekleri, karabatak, turna, ağaçkakan, bülbül ve saka gibi kuşlardır. Hayvan çeşitleri o kadar çoktur ki Abant gölü etrafındaki kuş sesleri insanı dinlendiren ve farklı bir atmosfere sokan bir boyuta ulaştırmaktadır.

Abant gölünün çevresinde yer alan otellerde konaklanabildiği gibi günü birlik gezilerde yapılabilmektedir. Çevresindeki ormanlık alanda piknik yapılarak vakit geçirme şansı bulunmaktadır. 

Abant Gölünde Yapılabilen Aktiviteler

Abant gölünün çevresinde tatil yapmak ve günü birlik geziler yapmak mümkün iken farklı aktivitelerle gününüzü daha etkin kılabilirsiniz. Abant gölünün girişinde yer alan tanıtım ve doğa müzesinde gezerek hem bilgi almak hem de iyi vakit geçirmek mümkündür. Bu aktivite dışında göl çevresinde piknik, kamp, sportif balıkçılık, doğa yürüyüşü, bisiklet turu, atla gezi ve Çepni yaylasında yamaç paraşütü yapmak gibi birçok etkinlik bulunmaktadır.

Eğer Abant gölü ziyaret edildiğinde piknik yapmayı planladıysanız kendi imkânlarınız ile yiyecek getirme şansınız bulunur. Ya da Abant gölü çevresinde satılan yöresel yiyeceklerden satın almak da mümkündür. Bölgede bulunan yöresel yiyecekler arasında saray helvası, kaz tiridi, somun ekmeği, keş, cincile böreği, gırma börek, patatesli çarşaf böreği, un helvası gibi yiyecekler bulunur. Eğer buradan eve götürmek isterseniz de paketli olarak satılan yöresel erişte, Bolu Kızılcık tarhanası tercih edilmesi gereken diğer yiyecekler arasındadır.

Abant gölünde satılan diğer bir ürün hediyelik eşyalardır. Abant gölünden hatıra kalması için çeşitli hediyelik eşyaları hem kendinize hem de sevdiklerinize alarak küçük bir alışveriş yapma şansınız da bulunmaktadır.

Ayrıca Abant’a giderken yol üzerinde de alabalık ve sucuk lokantalarında yemek yeme şansı da bulunur.

Abant Gölü Tabiat Parkına Giriş Ücretli Midir?

Abant gölü tabiat parkına giriş için makul bir ücret istenmektedir. Hem yayalar için hem de araçlar için ayrı bir ücretlendirme uygulanmaktadır. 2019 yılındaki ücretlendirme bilgisine göre motosikletler için ücret 5 TL iken, otomobiller için 8 ve otobüsler için 49 TL ücret talep edilmektedir.

Abant Gölünde Nasıl ve Nerede Konaklanır?

Abant gölünde konaklama tercihe göre değişebilmektedir. İsteyen kişilere kamp yapma imkânı da sunulurken daha konforlu bir tatil geçirmek isteyenler için 2 adet 5 yıldızlı otel de yer alır. Abant gölünün havası genel olarak serin olduğu için özellikle kış aylarında otelde kalmak çok daha uygun bir seçenektir.

5 yıldızlı otel ya da kamp düşünmeyenler için ise bungalov evleri tercih edilebilecek diğer bir seçenektir. Bungalov evlerinde hem konforlu hem de doğa ile iç içe farklı bir tatil yapma şansı bulunur.

Abant gölü otellerinin fiyatları alınan hizmetin çeşitliliğine, kişi sayısına ve odanın manzarası gibi birçok detaya bağlı olarak değişmektedir. İsteyen kişiler Abant gölüne uzaklığı biraz daha fazla olan otelleri tercih ederek daha uygun fiyata konaklama da yapabilir. Bu otellerden günü birlik gezilerle yine Abant gölü çevresine çok kısa sürede gelmek mümkün olacaktır.

Abant Gölüne Nasıl Gidilir?

Abant gölüne çevre illerden ve Bolu’dan ulaşım oldukça rahattır. Bu nedenle en azından yakın çevrede yaşayan kişilerin muhakkak ziyaret edip bu doğal güzelliğe şahit olması gereklidir.

Abant gölüne özel araçlar ile Ankara- İstanbul D100 karayolu ve Tem otoyolu aracılığı ile ulaşılabilir. Bolu merkeze uzaklığı 34 km iken, Ankara’ya 225 ve İstanbul’a 258 km uzaklıkta bulunmaktadır. Ayrıca özel aracı olmayan kişiler Bolu merkeze ulaşarak halk otobüsleri ile de ulaşım sağlayabilir. Bolu’dan 07:30’da başlayan gidiş seferleri saat 15:00’de sonlanmaktadır. Abant gölünden Bolu merkeze dönüş ise sabah 09:00’da başlarken akşam 17:00’de sona ermektedir.

VİDEO GALERİ
Emoji ile tepki ver!
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • DAHA FAZLA SONUÇ YÜKLE