Kanal İstanbul Projesi yapılmalı mıdır?
NAN
NAN
NAN
Oy kullandığınız için teşekkürler.
Kanal İstanbul Projesi yapılmalı mıdır?
Toplam 0 Oy Kullanıldı
Cumartesi, 29 Şubat 2020
|
İstanbul
|
chevron_left chevron_right
Aktüel&Kültür

Aksiyon filmlerinde kullanılan efektler neler?

Aksiyon filmleri için en önemli şey izleyiciye görsel bir ziyafet sunmaktır. Bunu da ancak kullanılan efektlerle yapmak mümkündür. Tabi bunun için de filmin bütçesi önem arz eder.

31 Toplam Gösterim
Aksiyon filmlerinde kullanılan efektler neler?

Kaliteli bir aksiyon filmi yapmak istiyorsanız, bütçenizin de sağlam olması gerekir. Yoksa senaryonuz ne kadar iyi olursa olsun, bunu izleyiciye görsel olarak aktaramadıktan sonra film konusu hiçbir işe yaramaz.

Sponsor Desteği

Birçok film, aksiyon sahnelerinde bütçe yetersizliği nedeniyle tarihin derin sayfalarına gömülmüştür. Özellikle Hollywood yapımlarına bakacak olursak, son yıllarda yapılan aksiyon filmlerinde kullanılan efektlerin çok gerçekçi olduğu görülmektedir. Bunda teknolojinin yeri çok önemlidir. Ama bu teknolojiyi kullanabilmek için de film bütçesinin yeterli olması gerekir. Bütçe sorununu çözmek için de en iyi yöntem sponsorlardır. Kaliteli bir filmin sponsor bulması da çok zor değildir. Sponsor sorunu çözüldükten sonra ise geriye kalan tek şey, teknolojinin nimetlerinden faydalanıp, filme efekt katmaktır.

Eski Türk filmlerini hatırlayacak olursak; araba kazası sahnelerinde bile kullanılan arabaların gerçek olmadığı, maket araba olduğunu çok iyi hatırlarız. Fakat gerçek araba yerine maket araba kullanılmasındaki tek gerekçe ise bütçe yetersizliğidir. Bütçelerin sponsorlar sayesinde biraz daha arttığı günümüzde Türk sinema sektörünün hala aksiyon filmlere yönelememesi de ayrıca sorulması gereken bir sorudur. Tabii ki bir Hollywood yapımı kadar bütçe bulmamız mümkün değildir. Ama yine de izleyici tatmin edecek bir Türk aksiyon filmi yapılabilir. Zira tarihimizde ve coğrafyamızda birçok savaş yaşanmış ve bu savaşları konu edecek birçok aksiyon filmi yapmamız da mümkün.

Son yıllardaki aksiyon filmlerinde kullanılan efektler, bize film sahnelerinin gerçekten yaşandığı hissini verir. Eğer bir film, bu hissi veremezse izleyici tarafından çok kolay bir şekilde fark edilir. Bu durum da bir film için oldukça kötü bir durumdur. Yani kaliteli efekt kullanımı, direkt olarak aksiyon filminin kalitesini belirtir. Ve yine şunu da belirtmekte fayda var, son zamanlarda en çok hasılat yapan filmler, kaliteli aksiyon filmleridir. Birçok ünlü oyuncunun son üç filminden ikisi aksiyon filmleridir. Çünkü bu filmlerin hasılatı çok yüksek olduğu için, oyuncuların kazandığı ücretler de çok yüksek oluyor.

VİDEO GALERİ
Emoji ile tepki ver!
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • DAHA FAZLA SONUÇ YÜKLE