Çarşamba, 08 Temmuz 2020
|
28
İstanbul
|
chevron_left chevron_right
Dünya

Almanya Elçiliği'de görev yapan Türk avukat tutuklandı

Ankara’daki Almanya Büyükelçiliği için görev yapan bir Türk avukat "casusluk" şüphesiyle tutuklandı.

89 Toplam Gösterim
Almanya Elçiliği'de görev yapan Türk avukat tutuklandı

NDR ve WDR televizyon kanallarıyla, Der Spiegel dergisinin verdiği habere göre Ankara’da tutuklanan Yılmaz S. adlı avukatın yüzlerce dosyasına el konuldu.

Dosyalarda “Türkiye’den Almanya’ya iltica başvurusu yapan terör örgütü PKK üyeleriyle FETÖ’cü olarak bilinen isimlere ilişkin ayrıntılı bilgilerin yer aldığı” ve “Bu dosyaların Milli İstihbarat Teşkilatı’nın eline geçtiği” iddia ediliyor.

Söz konusu avukatın "17 Eylül’de büyükelçiliğe giderken, yolda durdurularak gözaltına alındığı" öne sürülürken, suçlama ve gözaltı gerekçesinin neden iki ay sonra açığa çıktığı konusunda herhangi bir bilgiye ulaşılamadı.

18 Eylül’de Türk basınında çıkan bazı haberlerde, Yılmaz S. ile başka bir avukatın, Avrupa’da yaşayan Türk vatandaşlarının kişisel verilerini derledikleri, bunları raporlayarak Avrupa Birliği’ne üye bazı ülkelerin büyükelçiliklerine verdikleri gerekçesiyle gözaltına alındıkları bildirilmişti.

PKK ve FETÖ'cülerin iltica başvurularında oynama yapmış

Alman basınında yer alan son haberlerde ise, tutuklanan Yılmaz S.’nin casuslukla suçlandığı, somut olarak da “15 Temmuz darbe girişiminden sonra Almanya’ya sığınan PKK’lı ve FETÖ’cü kişilerin iltica başvurularının karar verici konumundaki Alman makamı Federal Göçmen ve Mülteci Dairesi tarafından kabul edilmesi için ilgili bilgilerde oynama yaptığı” öne sürülüyor.

Yılmaz S.’nin gözaltına alınmasından sonra, Ankara’da çalıştığı büronun arandığı ve en az 280 dosyaya el konulduğu da aktarılıyor. Ankara’daki Alman Büyükelçisi Martin Erdmann’ın Türk Dışişleri ile bağlantı kurarak, söz konusu avukatın Federal Göçmen ve Mülteci Dairesi’ne ilettiği bilgilerin "rutin" olduğunu söyleyerek, avukatın serbest bırakılmasını istediği de Alman basınında yer alan haberler arasında.

Federal Göçmen ve Mülteci Dairesi iddiaları doğruladı

Federal Göçmen ve Mülteci Dairesi (BAMF) ise WDR ve NDR kanallarına gelişmeleri ve iddiaları doğruladı. BAMF sözcüsü avukatın dosyalarının kişisel ve gizli bilgileri içerdiğini, bu yüzden iltica işlemleri tamamlanmış veya süren kişilerin durumdan haberdar edildiğini açıkladı.

Türk Dışişleri Bakanlığı konuya ilişkin açıklama yapmadı. CHP'nin hukukçu vekili Sezgin Tanrıkulu ise, Ankara'daki bir meslektaşlarıyla ilgili Eylül ayında böyle bir gelişme yaşandığını söyledi. Ancak konuya ilişkin detaylı bilgi sahibi olmadığını kaydeden Tanrıkulu, Almanya Elçiliği için görev yapan avukatın halen tutuklu olduğunu belirtti. Ankara Barosu Başkanı Erinç Sağkan ise VOA Türkçe'ye "Henüz teyit ettiğimiz bir gelişme söz konusu değil" dedi.

VİDEO GALERİ
Tepkini göster!
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • DAHA FAZLA SONUÇ YÜKLE