Salı, 26 Mayıs 2020
|
18
İstanbul
|
chevron_left chevron_right
Sağlık Yaşam

Bilim dünyası açıkladı: Hava kirliliği salgın ölümlerini tetikliyor

Covid-19 virüsü nedeniyle 12 bini aşkın kişinin yaşamını yitirdiği ABD'de Harvard Üniversitesi tarafından yapılan yeni bir araştırma Covid-19 ölümleri ile hava kirliliği arasındaki bağlantı ilk kez açık bir şekilde ortaya çıkarıldı.

1563 Toplam Gösterim
Bilim dünyası açıkladı: Hava kirliliği salgın ölümlerini tetikliyor

ABD'de Harvard Üniversitesi tarafından yapılan yeni bir araştırma Covid-19 ölümleri ile hava kirliliği arasındaki bağlantı ilk kez açık bir şekilde ortaya çıkarıldı. Çalışmada hava kirliliğinin corona virüsten ölüm seviyesini 20 kat artırdığını ortaya koyuldu.

Araştırmaya koronavirüs salgınından önce hava kirliliği olan yerleşim birimlerinde virüsten ölüm oranları belirgin bir ölçüde daha yüksek.

Harvard TH Chan Halk Sağlığı Okulu araştırmacıları ise ABD’nin yüzde 98’lik nüfusunu kapsayan 3080 bölgede, 4 Nisan'a kadar gerçekleşen Covid-19 ölümlerini ve hava kirliliği seviyelerini analiz etti. 

Bilim insanları, PM 2.5 (Enerji santralleri, fabrikalar, motorlu taşıtlar ve uçakların yakıt artıkları,  orman yangınları vb.’nin havaya karışan partikülleri) adı verilen ve hava kirliliğine sebep olan parçacıkların bir birimdeki artışının ve corona virüs ölümlerini 20 kat arttırdığını belirterek “PM 2.5'de sadece 1 μg/m3'lük bir artışın Covid-19 ölüm oranındaki% 15'lik bir artışla ilişkili olduğunu bulduk” ifadelerini kullandı.

Araştırma ekibi, “Sonuçlar istatistiksel olarak anlamlı ve sağlam” açıklamasını yaptı. Diğer taraftan araştırmada, yoksulluk düzeyleri, sigara içme, obezite, Covid-19 testleri ve mevcut hastane yataklarının sayısı gibi bir dizi faktörün dikkate alındığı belirtildi.

SARS'TA DA AYNI DURUM GÖRÜLMÜŞTÜ

Araştırmacılardan Rachel Nethery, “Önceki çalışmalar, hava kirliliğine maruz kalmanın 2003 SARS salgını sırasında da sırasında ölüm riskini önemli ölçüde artırdığını gösterdi. Bu yüzden buradaki sonuçlarımızın bu bulgularla tutarlı olduğunu düşünüyoruz” dedi.

Diğer bir ekip üyesi olan Xiao Wu ise, “Bu bilgiler, hava kirliliğine maruz kalan şehirleri önlemler almaya ve Covid-19'un kötü sonuçlarını azaltmak için  ekstra tahsis edilmesine yardımcı olabilir. Aşı bulma umutlarımıza rağmen  Covid-19'un uzun bir süre hayatımızın bir parçası olması muhtemel. Bu yüzden Covid-19’dan ölümleri azaltmak ve kendimizi hava kirliliğinden korumak için ek önlemler almalıyız.”

İtalya'daki araştırmacılar tarafından hazırlanan ayrı bir raporda ise ülkenin kuzeyinde görülen yüksek ölüm oranlarının en yüksek hava kirliliği seviyeleri ile ilişkili olduğu belirtiliyor.

VİDEO GALERİ
Emoji ile tepki ver!
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • DAHA FAZLA SONUÇ YÜKLE