Türkiye'nin salgına karşı mücadelesi başarılı mı?
0
33.33
66.66
0
Oy kullandığınız için teşekkürler.
Türkiye'nin salgına karşı mücadelesi başarılı mı?
Toplam 3 Oy Kullanıldı
Pazartesi, 26 Ekim 2020
|
23
İstanbul
|
chevron_left chevron_right
Sağlık Dünya Dosya

Covid-19 aşısı gelişmelerinde son durum ne? Hangi ülke neler yapıyor?

Covid-19 salgını hızla yayılırken bilim insanları virüse karşı aşı ve ilaç geliştirmek için zamanla yarışıyor. Dünya genelinde 36 Covid-19 aşı adayı klinik denemelerle insanlar üzerinde test edilirken 146 aşı adayı klinik öncesi geliştirme aşamasında bulunuyor.

71 Toplam Gösterim
Covid-19 aşısı gelişmelerinde son durum ne? Hangi ülke neler yapıyor?

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), yeni tip corona virüs (Covid-19) için dünya genelinde yaygın aşılama çalışmalarının gelecek yılın ortasından önce beklenmediğini belirtmişti. Ancak dünyada yeni tip koronavirüse (Covid-19) karşı bağışıklık sağlamayı amaçlayan aşı çalışmaları büyük bir gayret ile devam ediyor.

Çalışmalardan bazıları virüsün tedavisi, bazıları ise bağışıklık sistemini güçlendirmeye yönelik. Peki, şimdiye kadar aşı geliştiren ülkelerin klinik aşamasında ne kadar aşı çalışmaları var?

Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre, eylül başı itibariyle 182 aşı adayı klinik öncesi değerlendirme aşamasında. Bunlar arasında 36 aşı adayının klinik denemeleri sürüyor. Üçüncü faz aşamasında olan 9 aşı adayının insan üzerinde denemelerine başlandı.

AstraZeneca/Oxford Üniversitesi, Moderna, Pfizer/BioNTech, Johnson & Johnson, Sanofi/GlaxoSmithKline, Novavax ve Rus Sputnik V aşısı en çok konuşulan aşılar arasında.

1 AŞI ADAYI 3. AŞAMA DENEY İÇİN İZİN ALDI

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) verilerine göre, dünya çapında 8 aşı adayı klinik denemelerin nihai safhası durumundaki 3'üncü aşamada insanlar üzerinde test edilirken 1 aşı adayı 3'üncü aşama denemelere başlamak üzere izin aldı.

Üçüncü aşamadaki aşı adaylarından 5’inin acil kullanımına onay verildi. Bunlardan ABD’de ve İngiltere’de denenen 2’sinin testlerinin ekim sonunda tamamlanarak yaygın şekilde kullanılması hedefleniyor.

AŞI ÇALIŞMALARI BİRÇOK ÜLKEDE BİRDEN YÜRÜTÜLÜYOR

Diğer yandan Çin ve Rus hükümetleri tarafından acil kullanımına izin verilen 3 aşı adayının ise klinik deneme programı dışında, sağlık çalışanları ve kamu görevlileri üzerinde uygulanmaya başladığı bildiriliyor.

Covid-19 salgını tüm dünyayı etkisi altına alırken salgından çıkışın anahtarı olarak görülen aşı geliştirme çalışmaları aynı anda birçok ülkede birden yürütülüyor.

DEVLETLER COVİD-19 AŞISI İÇİN GÖRÜLMEMİŞ MALİ KAYNAK AYIRIYOR

Devlet kurumları, araştırma kuruluşları, biyoteknoloji ve ilaç şirketleri, Covid-19'a karşı bağışıklık sağlayacak aşı geliştirmek üzere seferber olmuş durumda. Birçok devlet astronomik rakamlarda mali kaynağı bu denemelere ayırmış durumda. 

DSÖ raporlarına göre, 17 Eylül itibarıyla dünya genelinde 36 Covid-19 aşı adayı klinik denemelerle insanlar üzerinde test edilirken 146 aşı adayı klinik öncesi geliştirme aşamasında bulunuyor. En son ABD'den koronavirüs aşısı için 472 milyon dolar ek yardım desteği sağlanmıştı.

FRANSIZ FİRMASI KORONA AŞISINDA BAŞARISIZ OLDUKLARINI AÇIKLADI

GRİP AŞISI, COVİD-19'DAN KORUR MU? 

VİDEO GALERİ
Tepkini göster!
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • DAHA FAZLA SONUÇ YÜKLE