Salı, 26 Mayıs 2020
|
18
İstanbul
|
chevron_left chevron_right
Aktüel&Kültür Sinema

Fantastik filmlerde geçen hikayeler

İnsanlar dünya üzerinde var olduğundan bu yana gerçekleşmesi imkansız gibi görünen olayları gerçekleştirmek amacıyla yola çıkmışlardır ve bu yolda da onlara yol gösterici olarak kullandıkları akıllarıyla teknolojiyi geliştirip yapılamaz çoğu şeyi yapılabilir kılmışlardır.

48 Toplam Gösterim
Fantastik filmlerde geçen hikayeler

Fakat evren insanların aklından oldukça fazla gelişmiş bir yapıya sahiptir, kırılamaz ve açıklanamaz kuralları vardır. İşte tam bu kilit noktada hayal gücü devreye girer. Hayal gücü sonsuz ve bitmek tükenmek bilmeyen bir yaratma kaynağıdır, olmayan şeyleri varmış gibi gösterir. 

Uzun yıllar boyunca olmayan şeyleri varmış gibi gösteren hayal gücü yardımıyla insanlar bilinmez diyarlara yolculuk yapabilir, varlığı milyonlarca yıl öncesindeki canlıları tanıyabilir veya yeni diyarlar yaratabilirdi fakat bunları yapabilmek içinde teknolojiden ve edebiyatta yararlanması gerekiyordu. Bütün koşullar sağlandığında ise fantastik kavramı ve akabinde fantastik film endüstrisi ortaya çıktı.

Geçmişten günümüze birbirinden farklı hikayelere sahip birçok film beyaz perdede yerini aldı. Kimileri uzayda, kimileri çağlar öncesindeki ülkelerde geçen en iyi fantastik film hikayelerinden bazıları:

Hobbit: Beklenmedik Yolculuk

Hobbit Serisi hayatımıza Yüzüklerin Efendisi serisinden sonra girmiştir. Yüzüklerin Efendisi’ndeki olayların öncesinin anlatıldığı bu seri yine aynı adlı kitaptan uyarlanmış ve ardından beyaz perdede yerini almıştır. Konusu ise: Bilbo Baggins, Shire adındaki küçük bir hobbit köyünde yaşan sıradan bir hobbittir. Hayatı boyunca tehlikeliden ve maceradan uzak kalmıştır. Günün birinde evinin önünde otururken geçmişte köyüne sık sık gelen Gri Büyücü Gandalf'ı görür ve onunla tuhaf ve kısa konuşma yapar.

Akşam hiçbir şeyden habersiz yemeğini yiyecekken evi bir anda cücelerle dolar. Ne olduğuna anlam veremeyen Bilbo daha sonra olanları öğrenir. Cüceler yıllar öncesinde vatanlarını ejderha Smaug tarafından ele geçirilmesiyle vatansız kalırlar, evlerinden uzakta sefil bir haldedirler. Fakat uzun yıllar sonra ejderhadan ses gelmeyince herkes Smaug’un öldüğünü düşünür. Cüceler ise düşmanlarından önce vatanlarını geri almak zorundadırlar. Bilbo’yu ise yanlarına hırsız olarak almak isterler, Bilbo başta kabul etmez ama daha sonra kabul eder. On üç cüce, bir hobit ve bir büyücü ile dönüşü zor olan macera dolu bir yolculuğa çıkarlar.

Harry Potter ve Felsefe Taşı

Harry Potter serisi belki de fantastik hikayeler arasında gelmiş geçmiş en iyisidir denilebilir. Kitabın yazarı J.K. Rowling, kitabını yazdığı dönemde kadın yazarların kitaplarının okuyucular tarafından tercih edilmemesi üzerine hem adının baş harflerini kısaltarak kullanmış hem de o yıllarda kimse fantastik türde kitap okumadığı için bu seriyi çocuk kitabı olarak yayımlatmıştır. Harry Potter, on bir yaşında ,ailesini araba kazasında kaybetmiş, teyzesi ve eniştesinin yanında yaşayan bir çocuktur. Normal giden hayatı on bir yaşına girdiğinde evlerine Hogwarts Cadıcılık ve Büyücülük okulundan gelen bir mektupla tamamen değişir.

Fakat mektup okuma girişimleri eniştesi tarafından engellenir. En sonunda eniştesi mektupların sürekli gelmesinden bıkar ve kimsenin gitmediği ıssız bir yere taşınmak zorunda kalırlar. Taşındıkları akşam doğrum gününde karşılarına Hagrid adında yarı dev çıkar ve onun bir sihirbaz olduğunu, ailesinin ise araba kazasında ölmediğini söyler. Ailesinin de sihirbaz olduğunu bu yüzden Hogwarts Cadıcılık ve Büyücülük Okuluna gelmesi gerektiğini söyler. Harry onunla birlikte okula gitmek için evden ayrılır. Hagrid ile beraber okul için gerekli malzemeler almak için gittikleri yerlerde sihrin gerçekten var olduğunu görür fakat onu sihir kadar şaşırtan diğer bir durum ise herkesin onun adını biliyor olmasıdır.

Sihir dünyasında oldukça ünlü olduğunu nedeninin ailesinin Lord Woldemort adında oldukça kötü bir büyücü tarafından öldürülmesi ve onunda sağ kalan tek çocuk olmasıdır. Daha sonra okuluna giden, diğer insanların göremediği trenle yolculuk yaparken Ron Weasley ve Hermione Granger ile tanışır ve arkadaş olurlar. Okul hayatına kolayca adapte olmuştur. Fakat bir gün yasaklı koridorda üç başlı köpeği görürler ve köpeğin felsefe taşı adında bir sihirli taşı sakladığını öğrenirler. Bu taşın ise Lord Voldemort’un sihir dünyasına geri dönmek için kullanmasını engellemeye çalışırlar. Fakat Harry ne olursa olsun Lord Voldemort ile karşılaşır ve onu yenmeyi başarır.

VİDEO GALERİ
Emoji ile tepki ver!
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • DAHA FAZLA SONUÇ YÜKLE