Çarşamba, 08 Temmuz 2020
|
28
İstanbul
|
chevron_left chevron_right
Aktüel&Kültür Doğa

Geçmek istemeyeceğiniz 8 köprü

Nedendir bilinmez ama bazı insanlar köprülerden geçmek istemezler.. Belki rastlamışsınızdır. Köprülerden geçemeyen insanların kilometrelerce yürüdüklerini duymuşsunuzdur. Hayır filmlerde olmuyor. Tıpta Gephyrophobia adı verilen bir gerçek.

90 Toplam Gösterim
Geçmek istemeyeceğiniz 8 köprü

Bu köprüleri görünce bazılarımıza basit gelebilir ama tıpkı Raşizm hastaları gibi Gephyrophobia hastalarına hak vereceksiniz.

İşte geçmek ile geçmemek arasında kalacağınız korkunç köprüler..

Royal Gorge Köprüsü, Colorado

2001 yılına kadar dünyanın en yüksek köprüsü olan Royal Gorge Bridge, 1929 yılında 350.000 $'lık bir para cezası adına inşa edildi. Köprü, Colorado'nun görkemli Royal Gorge'unda 384 metre (1,260 ft) uzanıyor. 

Köprünün inşası tam 6 ay sürmüş ve köprünün desteğini oluşturmak için tabana 1.292 tahta parçası cıvatalanmış. 

Titlis Cliff Walk, İsviçre

Titlis Cliff Walk'ı geçmek için önce zirvede sizi bekleyen köprüyü bulacağınız Titlis Dağı'na tırmanmanız gerekir. İsviçre Alpleri'nde bir kaya üzerinden diğerine uzanır.

Titlis Cliff Walk, deniz seviyesinden 3,000 metre (10,000 ft) yüksekliğinde, 100 metre (330 ft) uzunluğunda, sadece 1 metre (3,3 ft) genişliğindedir. Köprü yaklaşık 500 metrelik bir uçurumda konuşlandırılmış. geçip geçmemek maceraperst ruhunuza kalmış.

Marienbrucke, Almanya

Bavyera'daki Marienbrucke (Kraliçe Mary'nin Köprüsü), Neuschwanstein Şatosu'nun arazisinde bulunuyor. Pollat ​​Nehri üzerinde 90 metre yükseklikte oldukça fantastik bir görsel şölende sunuyor.

Şaka gibi köprü sadece manzaranın tadını çıkarmak adına inşa edilmiş. II.Maximillian eşine doğum günü hediyesi olarak yaptırmış.

Puente De Ojuela, Meksika

Puente de Ojuela'ya çıkan yoldan bile geçmek zordur, ancak köprünün kendisi daha dehşet verici. Köprü yaklaşık 300 metre (1,000 ft) uzunluğunda ve bir dağ geçidinin yaklaşık 100 metre (327 ft) üzerinde asılı vaziyette. Köprü, Brooklyn Köprüsü'nü tasarlayanlar tarafından tasarlandı.

Köprü sadece 0,6 metre (2 ft) genişliğindedir. Köprü aslen 1898'de inşa edildi ve yerel madenlerden alınan altın ve gümüşü taşımak ve malzeme getirmek için kullanıldı. Köprü üzerinde korkuluklara sahip olmasına rağmen yürürken sallanıyor ve tahtalar arasındaki boşluklar geniş. Yani aşağıya bakacak kadar safsanız aşağıdaki kanyonun güzel bir manzarasını düşerken görebilirsiniz.

Köprüyü geçmeye yetecek kadar cesursanız, hayalet kasaba müzesini ve terk edilmiş madenlerden birini ziyaret edebilirsiniz.

Ghasa Asma Köprüsü, Nepal

Ghasa Köprüsü, irtifa ve bölgenin şiddetli rüzgârlara karşı duyarlılığı nedeniyle, bölge halkı, ziyaretçiler ve sığırlar tarafından geçildiğinde tehlikeli bir şekilde sallanıyor. Köprü oldukça kırılgan görünüyor olsa da, oldukça sağlam olduğu söyleniyor. 

Köprünün diğer köprülerdeki tıkanıklığı kolaylaştırmak için yapıldığı söyleniyor ve her gün hayvanlarını bunun üzerinden geçiren yerliler tarafından sıklıkla kullanılıyor

Iya Kazurabashi, Japonya

Sıra dışı görünen köprülerden biri olan Iya Kazurabashi, Japonya'nın Iya Vadisi'nde dağlar ve kaplıcalar arasında bulunuyor. 

Asma köprü 45 metre (148 ft) uzunluğunda ve Iyagawa Nehri'nin sadece 14 metre (46 ft) yukarısındadır. Oldukça bakımsız ve Hardy Kiwi'den yapılma. Hardy Kiwi, -35 dereceye dayanabilen ve üzüm gibi sarılarak gelişen bir bitki.

Hardy Kiwi'den yapılmasının nedeni ise karşı taraftan gelebilecek bir tehlike karşısında hızlıca kesilebilmesinden. Yani köprü sanıldığı gibi rahat bir geçiş sunmuyor. 

Q'eswachaka Köprüsü, Peru

And Dağları içinden geçen Büyük İnka Yolu üzerinde oturan Q'eswachaka Köprüsü, bir İnka asma köprüsünün kalan en güzel örneği.

Köprüler, o zamanlar İnka İmparatorluğu'nu birbirine bağlamak ve birleştirmek için hayati öneme sahipti ve yüzyıllar boyunca yol sisteminin normal parçaları olarak kullanılmaya devam edildi. Ve çatışma zamanlarında davetsiz misafirlerden dolayı kesildiler. İspanyolların işgalinde ise birçoğu yakıldı. 

İnka köprüleri, taban ve korkuluklar arasındaki dikey bağları oluşturmak için doğal lifler örülerek yapılır. Yani oldukça gevşektirler. Taş sütunlar, köprünün her iki tarafındaki kabloları tutturur. 

Q'eswachaka Köprüsü için yerliler, her yıl köprüye bakım uygularlar. Köprünün her iki tarafının sakinleri, yeni köprüyü inşa edene kadar eski köprüyü yıkmazlar. Her topluluk kendi ucunda çalışmaya başlar ve köprünün ortasında buluşur. Köprünün tamamı üç gün içinde yeniden oluşturulabilir.

Hongyagu Köprüsü, Çin

Son yıllarda sosyal medyada sıklıkla fotoğraflarını gördüğünüz bu köprüyü geçmek gerçekten cesaret istiyor. 220 metre uzunluğunda Hongyagu Köprüsü, cam zemine sahip. 

488 metre yükseklikteki köprü için tasarımcılar köprü tabanına cam zemin inşa ederek geçenlerin altta yer alan vadiyi görmesini amaçlamışlar. Bu da yetmezmiş gibi sallanmasını da istemişler. 

Köprünün belirli noktalarında görevliler var korkanlar için yardımcı da oluyorlar. Unutmadan söyleyeyim. Yaramaz tasarımcılar ayrıca cam zemin üzerinde yürürken kırılma ses efekti de eklediler. 

VİDEO GALERİ
Tepkini göster!
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • DAHA FAZLA SONUÇ YÜKLE