Kanal İstanbul Projesi yapılmalı mıdır?
NAN
NAN
NAN
Oy kullandığınız için teşekkürler.
Kanal İstanbul Projesi yapılmalı mıdır?
Toplam 0 Oy Kullanıldı
Cumartesi, 29 Şubat 2020
|
İstanbul
|
chevron_left chevron_right
Ekonomi Dünya

Gözler Çin borsasında sarsıntı büyük

Dünyanın ikinci büyük ekonomik gücü olarak gösterilen Çin'de koronavirüs ekonomide sarsıntılar oluşturmaya devam ediyor. Ülkede faaliyet gösteren firmalar üretimlerini geçici olarak durdurmaya başladı.

26 Toplam Gösterim
Gözler Çin borsasında sarsıntı büyük

Çin'de faaliyet gösteren otomobil, teknoloji ve tekstil firmaları geçici olarak üretimlerini durdurdu. Ülke milli geliri 1 puanlık gerileme yaşarken 2002-2003 yıllarında ortaya çıkan SARS virüsü gibi sınırlı kalmayacağı yönünde görüşler var.

27 ülkeye yayılan virüs için alınan önlemler kapsamında, özellikle Uzakdoğu kaynaklı mal ve ham madde ticaretinde kısıtlamalar hatta yasaklar gündeme gelebilir. ABD ve Çin arasındaki ticaret savaşları ile daralan dünya ekonomisini şimdi de Koronavirüs’ü tehdit ediyor.

Çin imalat sanayii, 220 milyon Çinli ziyaretçi kaybına uğrayan turizm ve onlarca sektördeki toplam kaybın yüz milyarca doları bulabileceği ifade ediliyor.

Çin devlet televizyonu, 10 günlük Çin yeni yılı tatilinin ardından pazartesi günü açılacak borsadaki kayıpları dile getirirken ülke medyası şimdiden 2020 büyüme rakamlarının yüzde 6,1’den yüzde 5’e gerileyeceğini öngörüyor.

DÜNYA GENELİNDE FİYAT ARTIŞLARINA NEDEN OLABİLİR

Uzmanlar, büyümedeki 0,4 puanlık gerilemenin ülke milli geliri için 62 milyar dolarlık bir kayıp olduğunu söylüyor ve bu sadece buz dağının görünen kısmı. Dünya ekonomisi için de bu durum iyi değil. Bunun en önemli nedenlerinden biri de otomotiv, teknoloji, tekstil gibi birçok önde gelen sektörden şirketin yatırımlarının Uzakdoğu’da olması. Bazı mal ve ürünlerin üretim ve nakliyesinin aksaması da küresel hammadde teminini sıkıntıya sokabilir. Söz konusu gelişmeler yakın zamanda üretici ve nihayetinde tüketiciler için fiyat artışlarına neden olabilir.

Dünya ticaretinde daralma görülebilir tahminleri artıyor. Havayolu şirketlerinin seferlerini durdurması, küresel turizm sektörünün zararı, Toyota ve Ford gibi şirketlerin Çin’deki üretimini bir süreliğine durdurması, Starbucks’ın yaklaşık 2 bin şubesini kapatması, gıda firmalarının üretimi durdurması gibi gelişmelerin etkisinden endişe ediliyor. Ayrıca Google Çin'deki faaliyetleri için evden çalışma talimatı verirken, Apple da bu ülkedeki mağazalarının bir kısmını kapatma kararı aldı.

14.1 trilyon dolar ile dünyanın en büyük ikinci ekonomisi olan Çin’deki gerileme ister istemez tüm dünya ülkelerini etkileyeceği düşünülüyor.

VİDEO GALERİ
Emoji ile tepki ver!
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • DAHA FAZLA SONUÇ YÜKLE