Salı, 26 Mayıs 2020
|
18
İstanbul
|
chevron_left chevron_right
Dünya

Klorokin ile koronavirüs hastalarını tedavi ediyordu tehdit almaya başladı

Marsilya Üniversitesi Hastanesi'nden çalışan Profesör Didier Raoult, Fransa hükümetinin onay verdiği ve sıtma tedavisinde kullanılan klorokin ile koronavirüs hastalarını tedavi ediyordu. O ilacı kullanmaya başladıktan sonra arka arkaya ölüm tehditleri almaya başladı.

75 Toplam Gösterim
Klorokin ile koronavirüs hastalarını tedavi ediyordu tehdit almaya başladı

Klorokin ile koronavirüs vakalarında olumlu sonuçlar almaya başlayan Profesör Didier Raoult, arka arkaya ölüm tehditleri almaya başladı.

Bulduğu tedavi ile 24 hastanının %75'inin salgını atlattığı belirtilirken tehdit mesajları atan şahıslar hakkında soruşturma başlatıldı. Prof. Didier Raoult'u arayan ve kim olduğu tespit edilemeyen şahıs "Yarın saat 14:00'e kadar bu saçmalıkları dile getirmeye son vermezsen, olacakları görürsün" sözleriyle tehdit ettiği, başka bir mesajda ise "klorokin ilacıyla ilgili sözlerinden geri adım atman için dört saatten az süren var." dendiği aktarıldı.

Öte yandan Fransız ilaç şirketi Sanofi tarafından yapılan açıklamada, klorokinin 300 bin dozunun virüse karşı kullanılacak aşının geliştirilmesine katkıda bulunacağı belirtilmişti.

Fransa'da Resmi Gazete'de yayımlanan Başbakanlık Kararnamesi'ne göre, klorokinin Kovid-19'un tedavisinde doktor kontrolünde kullanabileceği belirtilmişti.

KLOROKİN NEDİR?

Klorokin 1934 yılında Hans Andersag tarafından keşfedilmiştir. Dünya Sağlık Örgütü'nün Temel İlaçlar Listesi'nde yer almaktadır.

Klorokin, sıtmanın etkin olduğu bölgelerde sıtmayı önlemek ve tedavi etmek için kullanılan bir ilaçtır. Bazı sıtma tipleri, dirençli soylar ve karmaşık vakalar tipik olarak farklı veya ek ilaç gerektirir. İlaç bazen romatoid artrit, lupus eritematozus ve bağırsakların dışında meydana gelen amebiyaz için kullanılabilir. Ağız yoluyla alınır. Ayrıca 2020 itibariyle COVID-19 enfeksiyonlarını tedavi etmek için deneysel olarak kullanılmaktadır.

KAS SORUNLARI, İŞTAHSIZLIK VE İSHAL..

İlacın yaygın yan etkileri arasında kas problemleri, iştahsızlık, ishal ve deri döküntüsü yer alır. Ciddi yan etkiler arasında görme problemleri, kas hasarı, epileptik nöbetler ve düşük kan hücresi seviyeleri bulunur. Hamilelik sırasında kullanım için güvenli olduğu düşünülmektedir. Klorokin, 4-Aminokinolin ilaç sınıfının bir üyesidir. Kırmızı kan hücresi içinde yer alan aseksüel sıtmaya karşı etkilidir.

VİDEO GALERİ
Emoji ile tepki ver!
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • DAHA FAZLA SONUÇ YÜKLE