Kanal İstanbul Projesi yapılmalı mıdır?
NAN
NAN
NAN
Oy kullandığınız için teşekkürler.
Kanal İstanbul Projesi yapılmalı mıdır?
Toplam 0 Oy Kullanıldı
Cumartesi, 29 Şubat 2020
|
İstanbul
|
chevron_left chevron_right
Bilim&Teknoloji

Nedir bu Kutup Işıkları?

Son dönemlerde adını sıklıkla duyduğumuz Kutup Işıkları diğer adıyla Aurora'lar nedir? Nasıl ve niçin oluşur?

16 Toplam Gösterim
Nedir bu Kutup Işıkları?

Auroralar, Aurora Borealis yani Kuzey Işıkları ve Aurora Australis yani Güney Işıkları olarak da bilinirler. Bu göz alıcı görsel şölenler, Güneş'in fırtınalarının gezegenimizin manyetik alanı ile etkileşimi sonucu ortaya çıkar.

Aurora'lar nasıl oluşur?

Yukarıda da kabaca bahsettiğimiz bilgiyi açalım. Güneş'in rüzgarları, yaklaşık saatte 1 milyon mil hızla uzaya fırlatılır. Bir hayli yüksek oranlarda yüklü elektronlardan oluşan bu parçacıklar, Güneş’ten ayrıldıktan neredeyse 40 saat sonra Dünya’nın çekirdeğinin ürettiği manyetik güç çizgilerini izleyerek manyetosfere ulaşırlar ve atmosferde bulunan elementlerle etkileşime girerler.

Aurorasal Bölgenin içinde oluşan Auroranın, genel itibariyle Gezegenler arası manyetik alan çizgilerinin eğimine, özellikle de güney yönlü olmasına bağlıdır.

Solar rüzgar yani Güneş rüzgarı partikülleri çarpışır ve Dünya’nın manyetik alan çizgileri boyunca hızlanırlar. Bu sebeple iyonize olan atmosferin üst kısımlarındaki oksijen ve nitrojen atomları, bu parçacıklar tarafından uyarılırlar.

Elektron kazanan nitrojen atomları ile uyarılan oksijen atomlarının temel enerji düzeyine dönüşümüyle foton salınımı ortaya çıkar. İşte gökyüzünde gördüğümüz Auroralar aslında bu fotonlardır.

Bu manyetik ve elektriksel kuvvetler, sürekli kayan kombinasyonlarla birbirleri ile etkileşirler. Bu kaymalar ve akışlar, 50,000 voltta 20,000,000 ampere kadar ulaşabilirler.

Kutup ışıkları renklerini nasıl alır?

Yeşil veya kahverengimsi kırmızı, absorbe edilen enerjinin miktarına bağlı olarak 240 km yüksekliğe kadar yeşil, bunun üzerinde ise kırmızı renktedir.

Oksijenin başka bir atom veya molekülle çarpışması yüksek enerjisini emecek ve temel hale geçmesine engel olacaktır. Atmosferin üstünde yüksek oranda oksijen yer alır, Bu tür çarpışmalar, seyrek olduğu için oksijenin kırmızı ışık yayma olasılığı bulunur.

240 km’den aşağıya indikçe, çarpışma olasılığı artar ve böylece kırmızı renk oluşamaz. Bunun temel sebebi, başka bir atom veya molekülle çarpışmaların, temel hale geçmesine engel olacak ve sonunda yeşil ışık yayacak olmasıdır.

Mavi, veya kırmızı görünümü ise atom iyonize olduktan sonra tekrar elektron kazanırsa oluşur. Yüksek enerji seviyesinden temel seviyeye geri dönüyorsa kırmızı ışık yayacaktır. 90 km yüksekliğe kadar mavi bunun üzerinde ise kırmızı ışık görülecektir.

VİDEO GALERİ
Emoji ile tepki ver!
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • DAHA FAZLA SONUÇ YÜKLE