Cumartesi, 28 Mart 2020
|
İstanbul
|
chevron_left chevron_right
Yaşam

Tatil Özgürlük Müdür?

Tatiller kişilerin yoğun iş yaşamı, koşuşturmalı okul dönemi ve stresini azaltmaları için kişilere bir imkan tanır. Peki tatilleri doğru anlayabilir muyuz? Tatilimizde özgür olduğumuzu hissedebiliyor muyuz?

19 Toplam Gösterim
Tatil Özgürlük Müdür?

Tatiller sayesinde kişiler uzaklaştığı sosyal yaşama ve çevresine yeniden yakın hale gelirler. Tatile çıkılan mevsime göre de aktiviteler değişiklik gösterir.

Tatiller, yaz tatili ya da kar tatili gibi durumları veya en basitinden cumartesi pazar gibi hafta sonu zamanlarını kapsayabilir. Önemli olan bu tarz zamanları iyi ve doğru değerlendirebilmek ve dolu dolu yaşayabilmektir.

Tatillerin İnsanlara Kattıkları

Tatillerle birlikte insanlar iş, okul yoğunluğu gibi pek çok stresi üzerinden atar ve özgürleşir. Dinlenir ve kendini dinler. Ruhen rahatlamış hisseder ve bu zamanlarını iyi bir şekilde değerlendirmek ister. Ayrıca dinlenmek yerine tercihen eğlenmeyi ön plana koyanlar da olabilir.

Bu kişiden kişiye göre değişse de değişmeyen tek şey, tatil zamanlarının kişiyi özgürleştirdiği ve mutlu hissettirdiğidir. Tatillerde mevsime göre plan yapan, ya da çok daha önceden okuyacağı kitaba izleyeceği filme kadar ayarlayanlar aslında bu zamanlarda daha şanslıdır denebilir.

Sebep ise çok açık, boş olan bir vakit kişiyi sıkabilir ve mutsuz edebilirken planlı, fakat kişiyi motive edecek, yormayacak bir zaman dilimi ayarlamak kişiye her zaman daha çok yarar sağlar. Yaz mevsimi ise yaz tatili deniz, kum, güneş keyfi yapmak, kış tatili veya sömestr ise kar tatiline gitmek, kayak yapmak kişiyi motive edecek ve verimli zaman geçirmesine olanak sağlayacaktır. Aslına bakılırsa bir nevi kişiye özgürlük kazandıracaktır.

Tatilleri Doğru Değerlendirmenin Önemi

Tatiller, tatile çıkan kişiler için yegane dinlenme zamanlarını oluştursa da boşa harcanan plansız bir zaman da kişiyi fazlasıyla yoracak ve onları enerji olarak da düşürecektir. Bu sebeple tatiller, genellikle pek de yorucu olmayacak ama kişiyi arkadaşlarıyla veya sevdikleriyle bir arada tutarken bir yandan da kişinin kendisini geliştirmesini ya da rahatlatıp dinlenmesini sağlayan etkinliklerle donatmasına imkan sağlamalıdır. Buna örnek seyahat verilebileceği gibi bir spa masajı da olabilir.

Bu tamamen kişinin kendini nasıl rahat, mutlu, özgür ve ne yaparsa dinlenmiş olarak hissedebileceğine bağlı olarak değişiklik gösterecektir.

VİDEO GALERİ
Emoji ile tepki ver!
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • DAHA FAZLA SONUÇ YÜKLE